husbil

KNASIGASTE CAMPINGEN VI VARIT PÅ

För nån helg sen var vi på den knasigaste campingen man kan tänka sig. Men den hade också väldigt fina platser med uteplats på varje tomt och mycket vattenkontakt över allt.

Knasigaste campingen – Åråshult

knasigaste campingen

Vi har sett både bilder och filmer från den här campingen förr, men denna gång var vi bjudna på husbilsträff med rock-tema. Det var under Kristi Himmelsfärds-helgen. Det var verkligen den knasigaste campingen vi varit på. På ett positivt sätt alltså.

knasigaste campingen

Så här ser det ut vid receptionen och husen runtomkring. Allehanda gamla prylar står längs fasaderna och i husen.

Diversehandel och gamla cyklar.

knasigaste campingen

En döing i en hästvagn.

knasigaste campingen

En gammal bensinmack och bil.

Bakom ett hus hittade jag en döing till 🙂

Museum

knasigaste campingen

Här finns också ett museum. Den här gubben såg iallafall högst levande ut.

knasigaste campingen

Så mycket prylar över allt!

Campingområdet

Det knasiga följer med även ut på själva campingområdet. Ute på en udde finns en Kalle Anka-husvagn.

knasigaste campingen

Där kan man sitta och filosofera. Så fint!

knasigaste campingen

Den här gamla ekan får man nog jobba med ett par timmar för att kunna använda. Men så charmig där den ligger också.

Vi hade plats nr 16. Lummig och fint, men bara morgonsol.

knasigaste campingen

Egen sittplats och egen grill, som alla tomter verkade ha. Gammalt och slitet, visst, men ändå.

Väldigt stora och fina platser. Och där på andra sidan finns en campingstuga med toppenläge.

Väldigt roliga och knasig camping, som sagt. Och också väldigt lummig och fin med mycket vattenkontakt.

Det finns servicehus lite är och var. De verkar ha sett bättre dagar även de, men av de jag såg så var de iallafall fräscha. Färskvattnet har hög järnhalt och är alltså brunfärgat. Det är inte otjänligt, men kanske inte smakar så gott för den ovana. Jag har bott i ett hus med järnhaltiga vatten så jag vet att det är ok. Just vid denna träff så hade vi tillräckligt med vatten med oss.

En fin och rolig camping, om man inte har så höga krav på att det ska vara fancy, som vi kan rekommendera.

Här hittar du campingen.

Husbilsträffen kan du läsa om här.

Må bäst!

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply
    Helena på FREEDOMtravel
    31 maj, 2026 at 01:03

    Men oj, vilket speciellt ställe!! Vet du om att Marlene (Jikitas på Äventyr) har efterfrågat tips om ”knasiga campingar”? Hon ska prata om det på Elmia tror jag. Hör av dig till henne och tipsa vetja! 🙂

    • Reply
      Lena
      1 juni, 2026 at 06:23

      Aha, nä det visste jag inte. Det ska jag göra.

Leave a Reply

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.