Du vet väl att förlänga livslängden på jordgubbar är extremt lätt. Det är gjort på några minuter med saker man ofta har hemma. Jag gör det varje år.

Jag köper oftast jordgubbar 2-3 dagar innan jag ska använda dem. Uppemot en vecka innan skulle förmodligen inte vara några problem heller. Jag gjorde faktiskt ett test tidigare och sparade en jordgubbe som var obehandlad och en som var behandlad i kylskåpet. Jag har för mig att det var bortåt en vecka. Stor skillnad på de gubbarna, kan jag säga.

Rena händer är såklart bra att ha som vanligt när man håller på med mat. Skölj jordgubbarna i vatten utan att snoppa dem. Här hade jag sköljt dem inne först innan jag bar ut allt.

Blanda i ordning 5 dl vatten och 0,5 dl vitvinsvinäger eller 12% ättika (jag hade 24% ättika så jag tog 0,25 dl). På ett ungefär, inte så petigt. Lägg några jordgubbar i en sil och doppa ner i blandningen. Ja, bara doppa. Kanske skaka runt lite så vätskan kommer åt överallt. Eller lägg i alla jordgubbar i blandningen och fiska upp dem med hålslev. Jag lovar att det inte smakar varken ättika eller vinäger efteråt.

Lägg sen upp dem på hushållspapper eller en kökshandduk för att torka.

Trevlig sysselsättning i skogen i eftermiddagssolen intill husbilen intill Österdalälven, två dagar innan midsommar. Lätt som en plätt att förlänga livslängden på jordgubbar.
Må bäst!
No Comments