Idag är det ettårig bröllopsdag för son och sonhustru. En dag som jag plockar fram ur minnesbanken då och då och ler. En fantastisk dag och kväll!

Så glada! Nu är det klart!


Jag har fått löfte att dela fotografens bilder. Väldigt duktig fotograf! @hedwihong på Insta.

Middagen efter vigsel och mingel var också väldigt minnesvärd. Här överraskar äldstasonen med att hålla tal till sin bror och svägerska. Riktigt roligt tal! Så duktig!

Ännu mer överraskande var när dottern höll tal till sin bror och svägerska. Hon är definitivt inte van att prata inför folk, men hon gjorde det som om hon aldrig gjort annat. Och hon fick folk att både skratta och gråta. Tror att hon drog ner största applåderna också. Så roligt och fint!

Och den här då! Världens bästa toastmaster, @mattiasberntzen på Insta som dessutom sjöng som en gud under vigseln. En vän till brudparet. Jamen vilken toastmaster har sån självdistans så han håller tal i kalsonger och skjorta. Men det hörde till storyn i talet 🙂

Älskar den här bilden från kvällen. Brudklänningen har bytts ut till en mer dansvänlig vit klänning. Kavajen har åkt av och skjortärmarna har kavlats upp. Klädseln måste ju vara lite ledig när man ska köra YMCA 🙂 Och som vi dansade den kvällen. Så roligt!
Den ettåriga bröllopsdagen firar de på varsitt håll tyvärr. Sonen har antagits till Hemvärnet och blivit placerad som motorcykelordonans. Just nu är han på två veckors utbildning inom det.
Vi fortsätter vår husbilsresa i Tyskland. Fortsättning följer.
Må bäst!
No Comments