Men hörrni. Är det ni som snott snön?! Kan ni vara så vänliga och lämna tillbaka den i så fall. Det spelar ingen roll hur mycket man kämpar med ljus, julmusik och pepparkakor. Den där sista julstämningen infinner sig inte förrän det är vitt ute.
Men i alla fall. Idag var vi bjudna till svärisarna på ”skinkmacka”. Svärmor kunde ju förstås inte låta bli att ladda på med köttbullar, lax, korv också. Gott var det!
Må bäst!
6 Comments
Lotta i USA
16 december, 2013 at 02:02Ja! Snön är i New York och i Connecticut 🙂
Avis på all god mat ni ätit idag!
KRAM
helenas enkla vardag
16 december, 2013 at 08:21Tyvärr får vi en grön jul i år, har de lovat. Inte kul. Vi får åka over there för där verkar snön vara.
Kram Helena
Susanne
16 december, 2013 at 08:24Ja jag håller med, jul=snö!!
Vi får köpa på bruk och spraya fönsterna full och hålla oss inomhus så kanske det kan funka..;-)
KRAM
Åsa
16 december, 2013 at 08:54Skyll inte på mig, här är gräsmattorna GRÖNA & 8 grader varmt.
Kram Åsa
Ninelin
17 december, 2013 at 06:17Det är mörkt och trist utan snö, men samtidigt väldigt skönt tycker jag. . .
Kram N
Vitae Stilo
17 december, 2013 at 08:34Haha… ja vi här i huvudstaden har inte tagit den i alla fall. Här är så grått och trist så hälften vore nog!
Håller med dig, den rätta känslan infinner sig inte…
Kram
Helen
http://www.vitaestilo.se