Ooops! Vi har visst köpt ny husbil. En Adria Sonic Supreme 810 SC 2017. Vi bytte alltså ner oss fem årsmodeller, men vi bytte också upp oss i storlek, lastvikt och kvalitet Och den är så mycket snyggare.

Vi hade egentigen inte alls tänkt byta husbil. Många byter husbil ofta, men vi har sagt att vi är så nöjda och finner ingen anledning att byta just nu, men om ett par år vore det nice med en större. Sen var det en fredag som Andreas hade vår gamla på verkstan för att göra ett garantijobb. Medan de jobbade på så gick han runt i hallen och fick syn på en stor Aria. Helt ny. Han kommenterade att bilen var fin för säljaren. Han sa då att de hade en jättefin begagnad inne i deras andra ställe. När Andreas sen kom hem undrade han om vi skulle åka och titta på den för att den för att ta en utflykt.

På lördagen, dvs dagen efter verkstadsbesöket, tog vi en tur. Vi slogs av hur snygg den var, hur välskött den var, och ganska bra utrustad den var. Vi tog en provtur och vi båda gillade att köra den. Så lugn och stadig på vägen, inga krängningar som den andra. Och en galet bra svängradie.
Vi pratade lite till med säljaren och fick prisuppgifter på utrustning vi i så fall skulle vilja ha och vi fick ett inbytespris på vår gamla.

Vi åkte hem och funderade. Och diskuterade. Vände och vred. Precis som förra gången. Vi konstaterade att vi båda gillade den otroligt mycket. Den har automat, ugn och utedusch och hade inte ens gått 1300 mil på åtta år! Ett äldre par hade haft den och dessutom villa och sommarstuga. De verkar inte ha använt den alls vintertid. Och varken ugnen, inneduschen eller uteduschen verkar ha använts. Väldigt välvårdad bil som sagt. Det var en möjlighet vi inte ville missa.

På söndagen åkte vi tillbaka för att lägga till hydrauliska stödben, solseller, utvändigt gasoluttag på höger sida (för stekhällen), ytterligare ett lithium-batteri, vinterhjul och duokoppling till gasolflaskorna i offerten. Sen satte vi igång att förhandla, efter att vi pratat ihop oss hemma först. Han tyckte vi var hårda förhandlare och skrattade. Till sist var vi överens och vi slog till.

Sen följde tre veckor av frustration och irritation pga bristande kommunikation från säljaren. Under all kritik. Då allt gjordes upp fick vi preliminärt ja till att hämta tre veckor senare, fredagen eller lördagen. Sen har vi fått jaga på. Försökt ringa och maila och bett om besked. Men nä. När han väl svarade så var han som en ål och fyllde på att verkstaden inte givit besked. Efter 1,5 vecka hittade vi på en ursäkt att ringa direkt till verkstan. Intressant. Han sa att stödbenen var beställda dagen innan och att det skulle nog ta två veckor till innan de skulle komma hem. Och nån tid på verkstaden hade inte bokats in. Morr! Vi föreslog att vi skulle byta bil ändå och sen lämna in senare för att installera all utrustning. Fortfarande 18 timmar innan önskad tid för hämtning visste vi inte.

Men, typ 17 timmar innan fick vi besked att vi kunde hämta. Till saken hör att Andreas haft den gamla husbilen med sig till det tillfälliga jobbet i Söderhamn. Tre timmar hemifrån. Så det har ju krävs en viss logistik för att hinna packa ut allt.
Jag kunde inte vara ledig igår, men det är ju toppen att det går att jobba från husbilen. Jag satt i den gamla och jobbade medan vi åkte dit och medan vi väntade på säljaren och medan Andreas flyttade över det sista till den nya bilen. Sen hoppade jag över i den nya och flyttade över routern. Och vips så kunde jag fortsätta jobba där, typ en minut senare. Fantastiskt!
När jag sen jobbat klart så lastade vi över allt och stuvade in. Skålade i champagne såklart och konstaterade att vi har visst köpt ny husbil. Middagen lagades inne, men den bar vi ut i bilen. Så mysig bil!
Må bäst!




No Comments