husbil

ELMIAMÄSSAN 2025 ÄR SLUT EFTER FEM DAGAR

Elmiamässan 2025 är slut efter fem dagar av mycket innehåll, men även avkoppling. Föreläsningar, livepodd, umgänge, PW och chill vid husbilen.

På fredagen var vi på en föreläsning med Glamping explorer. Temat var ”Den ultimata campingdrömmen”. De vände och vred på temat och undrade om den drömmen finns egentligen. Väldigt trevlig föreläsning.

Vi tittade och lyssnade tillsammans med @mecamping @livetihusbilen och @reiselinda innan vi gick ett varv till på mässan och köpte lite ost.

Det var dags att fylla på med lite lunch i magen på restaurang Småland i väntan på Live-podd, på samma ställe. Det var återigen Jeanette och Robban på Glamping explorer som höll i den, med sin podd Nya Stora Husbilspodden. Det var intervjuer av gäster, bland annat Peter och Helena på Freedom Travel och utlottning av väldigt fina priser, bl a komplett set madrasser från svensk madrassdesign

Vi tittade på liveinspelningen tillsammans med @vartlivmedhusbil

Mot kvällningen var det umgänge hos @livetihusbilen. Gamla och nya vänner. Mycket trevligt!

Vid två tillfällen tog jag en PW för att röra på mig lite, få frisk luft och rensa hjärnan.

Vi är hemma sen ett par timmar tillbaka. Andreas åkte till Söderhamn efter att vi lastat ur husbilen. Med husbilen verkar min dator ha åkt!! Typiskt att jag glömde den! Det här inlägget slutförde jag via telefonen. Inte lätt! Det kommer inte bli fler inlägg förrän i helgen. Önskar er en fin vecka!


Må bäst!

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply
    Hannas krypin
    18 september, 2025 at 08:20

    Vilket härligt inlägg! Det låter som att ni fick en perfekt blandning av inspiration, gemenskap och avkoppling på Elmiamässan. Kul att höra om både föreläsningarna och live-podden – och extra plus för PW-passen, de är alltid välbehövliga! Ser fram emot fler uppdateringar när du har datorn tillbaka.

    • Reply
      Lena
      21 september, 2025 at 08:04

      Taaaack, åh så roligt att du gillar inlägget! Ja, det var riktigt trevliga, roliga och inspirerande dagar!

Leave a Reply

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.