trädgård

PREMIÄR FÖR ROSÉ PÅ TRÄDÄCKET

I helgen hade vi premiär för rosé på trädäcket. Härlig känsla att det var tillräckligt varmt för att sitta tunt klädd och njuta ett bra tag. Vi hade också en bit hårdost kvar sedan helgen innan så den och kex fick kompa vinet.

premiär för rosé

Det var en väldigt skarp kulör på vinet, kan man minst sagt säga. Nästan så det såg ut som rödvin. Gott var det i vilket fall. Och väldigt skön avkoppling efter hårt arbete.

premiär för rosé
Premiär för rosé

Tänk va’! Nu har vi hela den härliga tiden framför oss. Bästa! Det vackra vädret har fortsatt under veckan, men jag har bara kunnat njuta av det korta stunder eftersom jag fortfarande jobbar väldigt långa dagar. Men på kvällarna har vi varit ute en del.

premiär för rosé

Under kvällarna har vi laddat husbilen igen. Den är nästan färdigpackad inför helgens tur. Tyvärr ser inte vädret ut att vara det bästa. Som tur är så är det riktigt mysigt att vara ute på tur ändå. Men först har vi en arbetsdag att ta hand om. Bara att kavla upp ärmarna.

Önskar er en bra fredag!

Må bäst!

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.