bygga nytt livet

TILLFÄLLIGT BOENDE I VÄNTAN PÅ HUSBYGGNATION

Igår hjälpte vi mellansonen och fru att flytta till tillfälligt boende i väntan på husbyggnation. De har sålt huset och överlämnar vid månadsskiftet. Skönt att ha sånt klart när man ska bygga nytt så man vet vad man har att röra sig med.

tillfälligt boende i väntan på husbyggnation

Försäljningen visade sig ske till sonens bonuskusin med familj. De var på privat visning med mäklaren och höll det hemligt ett tag och överraskade sen när de berättade att det var de som ville köpa. Kul! Det kan ju alltid vara lite knepigt och känsligt att köpa eller sälja mellan släkt eller vänner. Men sonen och hans fru har varit så öppna de bara kan (vilket man alltid ska vara i en försäljning) med om det funnits några brister. Och ja, det är trots allt ett hus från 70-talet. Och jag förmodar att den köpande kusinen känner sig trygg med köpet. Här kan ni se lite hur det huset ser ut.

Flytten gick bra igår. De hade redan kört 10 vändor med släpkärran själva innan, så det blev bara två igår. De hyr nu ett hus på landet mellan Enköping och Uppsala. Det var några minusgrader och väldigt mycket snöyra ett tag. Så det blev snöigt både i släpet och i hallen. När vi var klara fick vi larmmeddelande från SOS att det varit kaos i området. Det hade visst varit över 100 bilar i krock på både E4 och E18, men där åkte inte vi. Det gick fint för oss.

Det var ett mysigt hus de nu kommer att bo i. Det kändes väldigt trivsamt trots flyttkaoset. Här är vardagsrummet och till höger utanför bild så är det utgång till en balkong.

tillfälligt boende i väntan på husbyggnation

Utsikt med vidsträckta vyer över åkrarna!

tillfälligt boende i väntan på husbyggnation

Balkongen har även utgång från sovrummet och löper längs flera rum.

tillfälligt boende i väntan på husbyggnation

Huset ligger på en gård. Och de hyr av en annan bonuskusins svärmor. Samma kvinna som vi hyrt en fjällstuga i Idrefjäll av. Det är bra med kontakter ibland.

Precis när vi var färdiga så sprack det upp och vi bjöds på en lite disig solnedgång.

Nu är det bara för dem att krångla vidare med kommunen för att få möjlighet att bygga på en tänkt mark norr om Enköping. Krånglet just nu består av att kommen sagt nej till förhandsbesked. Oklart varför. En enhet hade först sagt nej i sitt remissvar till kommunen på grund av ett antal saker. De flesta av dessa saker var direkt felaktiga, vilket sonen och fru fick möjlighet att bemöta. Ändå blev det nej till förhandsbeskedet. Tänk vilken makt de har på kommunen. Vad skönt att kunna säga nej bara för att man har lust!!! Morr!! Men jag tror att de skulle kunna få möjlighet till ett möte med nån handläggare för att få vägledning. Fortsättning följer! Men nu har de iallafall ett tillfälligt boende i väntan på husbyggnation.

Må bäst!

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.