husbil resor - långa & korta

SKÖN KVÄLL VID MOSELS STRAND

Vi fick en riktigt skön kväll vid Mosels strand. I övrigt har vi haft ett riktigt ”turistväder” under vår resa. Mycket mulet och regn. Det kan ju visserligen vara skönt om det inte är 35 grader och sol när man ska gå runt och titta på saker, men lite bättre hade ju varit trevligt.

skön kväll vid Mosels strand

Det var några dagar sen nu som vi var i Zell, eller Zell-Kaimt som det står ibland. Vi hade varit på en jättetrevlig vinprovning under sen eftermiddag och gick sen för att äta middag.

skön kväll vid Mosels strand

Dessförinnan hade vi tagit en fika med lite praliner som vi vann på husbilsträffen i Borås.

Mot kvällningen sprack himlen upp.

skön kväll vid Mosels strand

Vi fick en skön kväll vid Mosels strand. Under tiden vi åt middag så hade vi det här skådespelet på andra sidan floden. Såna stunder ger mig mycket energi.

skön kväll vid Mosels strand

Det var ett par dagar sen vi var där, som sagt. Nu har vi varit i Bacharach intill Rhen i två nätter. Det var egentligen tänkt en natt, men igår morse då vi skulle åka var så fin så vi bestämde oss för att stanna en natt till. Det blev en superhärlig dag och kväll här också.

Snart ska vi packa ihop det sista och börja köra norrut. Det blir nog 6-8 timmars körande idag.

Här kan man läsa om då vi besökte Celle för att se alla häftiga gamla korsvirkeshus. I det inlägget finns länkningar bak till andra inlägg från vår tysklandsresa.

Må bäst!

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.